מפגש עם אולסיה קנטור

מפגש חודש אוקטובר 2022- "ממעון לנשים מוכות לאשת אוליגרך"- מפגש עם אולסיה קנטור, שוהם

“ראיתי רק שני צבעים בחיי- אפור ואדום” … בעיקר אפור, ופעמיים בשנה אדום.. עד שעליתי ארצה והגעתי לנתב”ג. 
זוכרת את הריח הנעים, הגברים החסונים- המאבטחים הנאים הללו, הפרחים הצבעוניים ובעיקר את הבוגונוויליה הסגולה היפה ,שהרחיבו לי את הלב וידעתי שזו הבטחה, שיהיה כאן טוב”.
כך פתחה אמש אולסיה קנטור הרצאתה המאלפת והמרגשת בפנינו,במפגש החודשי החברתי של עמותת “פני”ם חדשות” בביתה של שרה חברתנו בשוהם.
ממעון לנשים מוכות לחתונה עם אוליגרך” – כך גוללה אולסיה, אישה תמירה ויפהפייה סיפור חייה של ילדה סובייטית מבית טוב אשר בערב אחד נקטפה מחייה שם ונאלצה לברוח לישראל , ומאז דהרה רכבת חייה בנפתולי מחשכים שהוארו וניכבו תדיר.
מכוכבת טלויזיה אמידה ברוסיה, לאישה חסרת כל במקלט לנשים מוכות, לעובדת כקופאית ב”הום סנטר” ובחנות תכשיטים, לאשת עסקים ויהלומנית,ועד לנישואיה לאוליגרך, לעובדת בכירה בותיקן ולאשת החברה הגבוהה בניו יורק.
הלבבות פעמו בחוזקה ובהערכה רבה אתמול לשמע סיפורה. לא רק משום שהינו מרתק, ולא רק בזכות הדרך המרגשת בה סופר , אלא בזכות עמידתה האיתנה בצמתי החיים שהתהפכו עליה ,תוך הכרת תודה בראיית הטוב בכל נקודת זמן.
מפתיע לשמוע כיצד אולסיה רואה בחיוב שהייתה במקלט לנשים מוכות, כהזדמנות להכיר את החברה הישראלית מקרוב, לחוש זהות ושייכות, ללמוד לבשל, להינות מעזרה הדדית ולחוש מוגנת, כיצד גם כאשר נפתחה הדלת הכבדה במעון לנשים מוכות בה נכנסה שוב ראתה מבעדה את הבוגונוויליה הסגולה שפרחה בחצר, ומבעד לסורגי החלון ידעה שגם כאן יהיה טוב.
כיצד הודתה על ההזדמנות בה ניצלה בקונגו שבאפריקה מהתרסקות מטוס קל, והמשיכה בחייה בעסקי היהלומים, וכיצד ויתרה על חיי העושר עם האוליגרך שהתאהב בה כאשר ניקתה את ביתו, וממש כמו בסיפורי האגדות בחרה לעזוב ולהמשיך לגדל את בנותיה ,לעבוד ולבחור בחיים שאיפשרו לה לחיות לפי תפישתה ובחירותיה.
כמה מעצימות תובנותיה לכוח והחשיבות בעצמאותה הכלכלית ובחירותה של אישה לעשות בחירותיה. כל אלה מגוללים בסיפרה “לב אש” שהפך לרב מכר.
כיום מתגוררת אולסיה בהרצליה פיתוח, ותגידו מזל טוב- בעוד שבוע היא מתמסרת לאהבה ומתחתנת בפעם השלישית !
היה ערב מיוחד, בזכות הוויתו של סיפור חיים שאין בו התקרבנות, התמסכנות או עלטה. לכל היותר חשיכה זמנית שגורשה ע”י אלומת אור שבחרה אולסיה להדליק בחייה בכל סימטה אפילה.