הרהורי קורונה – ערב ליל הסדר 2020

חלי פרידמן-  MBA

מרצה למנע”ס, מנכ”ל “יהל” קתדרה ללימודי נשים בכירות, יו”ר עמותת “פני”ם חדשות” 

אולי בפסח הזה סוף סוף הוא יגיע- והוא יוכל לבחור כל כיסא שירצה… כי יהיו הרבה כסאות פנויים במצוות פסח 2020- “אל תקהל”….
ומכיוון שהשנה אנחנו לא מוזמנים גם ל”הרמת כוסית” המסורתית במקומות העבודה , אז ברשותך אליהו- השנה נרים איתך כוסית!
כוסית אחת ואולי אפילו בקבוק שלם נכין לכבודך- כי עכשיו יותר מתמיד- נדרש לנו איזה איש טוב אלמותי שכזה כמוך עם זקן צחור שיגיע במרכבות אש, כאלה שיכלו את כל הקורונה הזאת שבאה עלינו לכלותינו, ממש כבכל דור ודור…
כאורח הקבוע שלנו בבריתות, במוצאי שבתות, זה שאנו משאירים לו את הדלת פתוחה כדי שייכנס ויכבדנו בנוכחותו, אתה הוא מבשר הגאולה, מביא פעמי משיח, “הכינור הראשון של אלוהים” , זה שבסערה עלה השמימה ,זה שמביא בשורה ותקווה, זה אשר מנה את זכויותיהם של בני ישראל תחת עץ החיים ובכך הסיר מעליהם קיטרוגים- השנה אנו מחכים לך יותר מתמיד!
אתה בטח תשב לך על הכיסא המהודר שלך ותישאל “עד מתי אתם פוסחים על שתי הסעיפים”? תועים או מאמינים, עושים מחשבה או פשוט שועטים במירוץ החיים? חוזרים למעשה עגל הזהב או מקשיבים?
ואנחנו כעם הנבחר, עם סגולה, עם הספר המרבה חוכמה נענה ונאמר לך כי כנביא העטוף מסתוריות וכנביא “רב תכליתי” שעשה מטמורפוזות, כנביא זעם וגם כמיישב הקושיות, כעוצר הגשם בימי בצורת וכמי שחידש את המטר על השדות היגעים, אנו זקוקים עכשיו לעצירת המגיפה המשתוללת ולחידוש חיי השיגרה, ואתה הרי מיומן ביכולות הללו….
“הִנֵּה עָב קְטַנָּה כְּכַף אִישׁ, עֹלָה מִיָּם”- כך ביקשת שימטיר מטר ויביא גשמי ברכה לימים נטולי החסד אשר אימת המוות ריחפה מעליהם וכך היה.
כך אז- וכך היום- כולנו מחכים לאותו עב שיעלה מן הים וישטוף מעלינו את האפוקליפסה הכאוטית הזאת, המהפכה הקוסמית, האורקלית, הדרמטית המרחפת במימשק כנפיה השקט מעל ראשינו, “והיינו כחולמים”…. חלום מסוייט שכולנו מצפים להתעורר ממנו.
“שיפסח עלינו” ממש כפי שפסח במכת בכורות מעל בתיהם של עם ישראל, שיביא אליהו בדרכו השמימית מהרוח המשיחית הזאת ככתוב: “לֵב אבות על בנים, ולֵב בנים על אבותם”, ויאיר מחדש את “תורת משה עבדי” – יחזיר לנו חדוות משפחותינו, מפגשנו, חברינו ואהובינו.
ואחרי הטוב הזה שיביא עלינו ונוכל שוב לצאת ממצרים ולהיות בני חורין, יפסיק את מנהג הספירה הזאת – של מספר החולים, והמונשמים והמחלימים….
ידוע כי כאשר היו מונים את ישראל היו מתפתחים פגעים רעים או מגיפות. ולא סתם מונים “לא אחד, לא שניים ” וכו’…. מלחמות ביולוגיות הן לא עניין חדש. ידוע כי כבר לפני 300 שנה ניסו קצין בריטי וקצין שוויצרי לחסל את האינדיאנים כאשר נתנו להם שמיכות מזוהמות בחיידק אבעבועות רוח, ורק לפני חצי מאה היפנים עשו שימוש בנשק ביולוגי נגד הסינים באמצעות בגדים , פרעושים ואספקה מזוהמת… ואולי עכשיו באה ניקמתם של הסינים….
מגפות תפסו מאז ומתמיד “טרמפ” על גלגלי הגלובליזציה עוד מימי “המוות השחור” דרך השפעת הספרדית ועד האבולה והאיידס ולמעשה עיצבו את האנושות. כך התחזקו האיכרים עת קרס הסדר הפיאודלי של הימים ההם, וכך נרדפו היהודים באירופה כשהואשמו במחלות והפצתן עד כליאתם בגטאות.
כך לצערנו גם כיום הקהילות היהודיות בעולם סובלות מעודף אנטישמיות בשל הקורונה.
הקורונה הרעה הזאת תפסה אותנו בחג האביב הנפתח בשירת “מה נשתנה” ולמעשה הכל השתנה.
השנה יהיה סדר /סגר פסח תחת עוצר ברחובות ישראל, בפריסה משטרתית חסרת תקדים, ללא משפחות ובהתכנסויות קטנות עם “המשפחות הגרעיניות”.
זה סוגר את הלב. מותיר את ההורים האהובים שלנו לבדם בבית, מצמצם אותנו לזוגות זוגות , כאילו חזרנו כמעט לתיבת נח… יהיו גם סינגלים שיהיו לגמרי לבדם, ומשפחות שינסו לשיר ולאכול ב”זום” .
זה יהיה סדר פסח עצוב. סדר אשר לראשונה לאחר למעלה מ- 3000 שנה אנו לא נוכל לשיר “הלילה הזה כולנו מסובין” כי הלילה ממש לא נהיה כולנו מסובין אלא כולנו מפורדים, וירטואליים… ספונים בבתינו, לא נוכל לברך על “שהוציאנו ביד חזקה ובזרוע נטויה” כי במצור ובעוצר כולנו , מתפללים ל”משה רבינו” של העת הזאת שיוציאנו מהסגר אל חיי השיגרה והעבודה, למשפחותינו ולחברנו, לפעימות חיינו האהובים ונאמר “אמן”!
ועד אז- גם אם יתמהמה… בוא יבוא במהרה בימינו- יבוא החופש, ישובו הימים הטובים ונשב על המרפסת… חופשיים, שמחים, צפופים ומחובקים ,שני סנטימטר (ולא שני מטר) נשתעל ונתעטש בלי מרפקים, ונצחק על אלה הימים…. וכל השאר יסופר בתולדות מדינת ישראל…

“הלילה הזה הלילה הזה כולנו נצורים … “

חג שמח !–חג בו אנו פוסחים על עצמנו… למען הפסח הבא ואלה שעוד יבואו !