דבר יורי”ת העמותה

הגב’ חלי פרידמן

MBA- מוסמך במינהל עסקים, מייסדת ובעלים –קתדרה ללימודי נשים “יהל”,
כיהנה כדירקטורית וכיו”ר ועדת ביקורת בדירקטוריון ממשלתי שתי כהונות,
שימשה כיועצת מ”מ ראש העיר ירושלים לשעבר בתחום “עסקים למען הקהילה”,
יזמית ומפיקת אירועים חברתיים, יועצת לפרויקטים קהילתיים חברתיים.
נשואה + 2 , מתגוררת בקרית הסביונים ביהוד-מונוסון
http://ya-hel.com

איך הכל התחיל?

עמותת “פני”ם חדשות” – פרלמנט נשים ישראליות מנהיגות, הינה פרי עשייה רבת שנים בתחום
ההדרכה בכלל, פיתוח מנהלים והעצמת נשים, ניסיון שנצבר ותובנות שהבשילו ופרצו לכדי הקמת העמותה ,
עת הקמתי את הקתדרה ללימודי נשים “יהל” בשנת 2009.
הקמת הקתדרה ללימודי נשים להכשרת נשים אקדמאיות בשנת 2009 הייתה סיום והתחלה חדשה.
סיום של דרך ארוכה שהחלה בעבודתי בהסתדרות הכללית בתפקידים חברתיים קהילתיים וניהוליים עברה בתפקיד סמנכ”לות בעמותה חברתית, באקדמיה ובגופים ציבוריים וממשלתיים כמרצה למנהל עסקים, בעשייה מקצועית כיועצת בתחום “עסקים למען הקהילה”, בעשייה פוליטית ובעשייה התנדבותית בארגוני נשים, ועד התובנה כי הגיעה השעה לשלב את היתרונות שבהכרת מערכות ציבורית, ממשלתיות, פרטיות ותרבויות ארגוניות גם במגזר השלישי(עמותות) להציף חסמים וחולשות שהתוודעתי אליהם , לייצר להם פתרונות ממוקדים ולהקדים קתדרה ייחודית רק להכשרת נשים.
זו הייתה התחלה חדשה.
הקמת עסק והבניית תוכניות לימודים חדשניות, שמיקודן בהענקת מימד ביצועי לצד הידע.
הענקת יכולת להעביר את הידע לעולם המעשה.
“תובלה” שנדרשים לה העזה, דילוג מעל מכשולים, מודעות עצמית גבוהה ויכולת טרנספורמציה מיטבית, “המצאת העצמי כל העת מחדש”, ומעל כל אלה בניצוח מתמיד “קשרים, קשרים , קשרים”- קשרים וכישורים- קרי- רישות חברתי ועסקי.
הכרת התרבויות הארגוניות במערכות השונות –הציבוריות, הממשלתיות, העסקיות והתרבות הארגונית של המגזר השלישי הינן נכס אדיר.
יצירת הפאזל המושלם נעוץ ביכולת המעבר ביניהם בקלות ובמהירות תגובה הולמת, וזו נובעת רק מחוויית ההיכרות וההתמודדות הקרובה עימם. זו שזכיתי בה מעצם הדרך בה עשיתי, עת כיהנתי בתפקידים שונים במשך שנים ארוכות.
נכס זה טובל בקשרים רבים שנרקמו עם השנים, אלה ששימורם והצמחתם מרחיבים שורות והפכו זה מכבר לרשת חברתית ועסקית מסועפת ועתירה.
הקמת הקתדרה ללימודי נשים ממוקדת בלימודי ניהול ומתמחה בהכשרת נשים לדירקטוריונים.
עד היום הוכשרו בתוכנית מיוחדת בשיתוף אוניברסיטת בר אילן/המרכז להשתלמויות כ -1900 נשים אקדמאיות בעלות תפקידים בכירים במשק הישראלי ממגוון דיסיפלינות.
פוטנציאל זה הצית את היוזמה להקמת העמותה. נשים שלמדו ולומדות בקורסים לדירקטוריות הסבו תשומת ליבן לעובדה כי ככל שתהיינה מוכשרות וראויות, נדרש להן רישות חברתי וציבורי כדי להגיע למוקדי השפעה.
כך הוקמה העמותה.
כל מחזור לימודים זכה לליווי אישי ולהעצמה ומכל מחזור באו נשים להתנדבות פעילה למען קידום נשים בתחומים בעלי זיקה ישירה למקצועיותן.
בשנת 2011 הוחלט להירשם כעמותה ומאז הפכה הקתדרה ללימודי נשים “יהל” לחממה המצמיחה מנהיגות נשים מובחרות לא רק לדירקטוריונים אלא למעורבות ציבורית ,חברתית וקהילתית אקטיבית בפעילות העמותה.
כך הפכה “יהל” למעשה לעסק חברתי , והעמותה למובילה ציבורית וחברתית בתחום קידום הנשים מנקודת מבט אחרת.
אנו בעמותת “פני”ם חדשות” מאמינות כי יכולות וכישורים מוכחים, לצד מנטורינג ודוגמא אישית הינם השילוב המנצח למובילות במוקדי השפעה בחברה הישראלית, ומשום כך אנו גורסות כי “אנחנו טובות, אז- בלי טובות”…
נשות העמותה יכולות ואף מכהנות בזכות ולא בחסד, לא משום רעיון “הייצוג ההולם” אלא בזכות מהותו של רעיון המגוון –DIVERSITY שהוכיח זה מכבר כי נשים בהנהלות מביאות תוצאות עיסקיות טובות יותר, וכיום חברות חפצות חיים נוקטות תהליכי גיוס והשמה בהתאם, כאסטרטגיה עסקית מנצחת וכן כעשייה חברתית משובחת.
כיום העמותה מקדמת באמצעות פורומים שהינם תחומי עשייה מגוונים- פרויקטים חברתיים ועסקיים , לצד תוכנית הדגל שלה החוצה את כל הפורומים- הדרת אנשים בגילאי 40+ משוק תעסוקה בשל גילנות.
העמותה מקיימת כנסים ואירועים להצפת מטרותיה ולהרחבת השורות תוך שיתופי פעולה עם רשויות מקומיות, משרדי ממשלה, הכנסת וארגונים חברתיים ועסקיים, למען שינוי התפישה המגדרית לחשיבה חברתית- שכן אי השיוויון איננו בעיה של נשים- זו בעייה חברתית שניהול השינוי הנדרש לה הינו תהליך על ציר הזמן, אשר ניצניו כבר מלבלבים.. אך ארוכה הדרך.
הקמת העמותה הינה סגירת מעגל המשלב חינוך מבית לנתינה ולהתנדבות למען החברה.
חונכתי בבית שכולו היה ועודנו רתום לעשייה למען החברה, לצמצום פערים ולמובילות חברתית.
אבי ז”ל הקים מפעלים חברתיים רבים וערכיים, ולימד אותי להיות תמיד בצד הנותן. הדגיש כי “המדליק מנר זה דולק ולזה לא חסר” ומיקד התעצמותנו באהבת המדינה כי “אין לנו ארץ אחרת”.
אמי תיבדל לחיים ארוכים התנדבה 26 שנה בארגוני נשים בתפקידים בכירים ואף זכתה לאות הוקרה מנשיא המדינה על פועלה.
כך גם אחי ואחיותיי המשרתים בתפקידים מגוונים בהתנדבות מלאה למען החלשים בחברה, למען העצמת נערות ולמען בריאות הציבור.
עשייה שיש בה חדוות נתינה , אהבת אנשים, סיפוק ואמונה בדרך היא הערך המוסף המזוג ברגישות חברתית ובהתרגשות אמיתית- ואני גאה על הזכות הגדולה הזו שנפלה בחלקי.
זכיתי בחברות איכותיות ומיוחדות הפועלות עימי ולצידי, באותו להט ובאותה חדוות עשייה, ללא משוא פנים ותוך דבקות במשימה, בניהול זמן מוקפד, ותוך מחויבות לתפקידן , בהתנדבות מלאה ובחיוך גדול- זוהי פיסה מארץ ישראל היפה והטובה, זו היקרה לכולנו, אשר עמותת “פני”ם חדשות” מאירה בחום אנושי גדול ובאור יקרות את פניה היפות – הפנים החדשות והמתחדשות של החברה הישראלית במיטבה.